Bilgisayar Soğutma Sistemleri

Sıralama seçin
Toplam 2 ürün görüntüleniyor.

Bilgisayarların yaptıkları işlemler nedeniyle belli oranda bir ısının ortaya çıkması normaldir. Isısının ortaya çıkışı aşırı ısınma nedeniyle bilgisayar bileşenlerin yanması, bozulması ya da çalışmasının yavaşlamasına yol açabilir. Bilgisayar soğutma sistemleri bu aşamada önemli bir işlev görmektedir. Bilgisayarda ısının ortaya çıkması bileşenlerin küçük devrelerden oluşması ve kısa sürede çok sayıda işlem yapmasından kaynaklanmaktadır. Bilgisayarın rahat çalışmasını, serin bir ortamda çalışmasını sağlayabilmek için ısının dışarıya çıkarılması gerekir. Bu işlem bilgisayar üreticileri tarafından hava soğutma yardımıyla ısının aktarılması şeklinde çözüm getirilmektedir. Ayrıca su soğutma işlemi de sessiz olduğundan oyun bilgisayarlarında başarılı sonuçlar alınabiliyor.

Bilgisayar Soğutma Sistemleri Nelerdir?

Hava Soğutma Sistemi: Hava soğutma sistemi fanlardan, bakır levhalar ve ısı borularından oluşur. Bileşen doğrudan temas eden ısı boruları ısıyı içlerindeki sıvı ile bakır levhalara taşır. İçlerindeki sıvının % 90 kadarı sudana kalanı ısıyı taşıyan sıvılardan meydana gelir. Bakır levhaların arasından ısı boruları geçmektedir. Bakır levhalara monte edilen fanlar ise soğuk havanın levhaların arasından geçişini sağlayarak, ısı borularından sıcaklığın dışarıya aktarılmasını sağlar. Bilgisayar soğutma sistemleri içindeki hava soğutma sisteminde ısı borusu kullanılmadığında sistem stok soğutucu kullanılır. Burada ısı bakır levhalar ile fanlar tarafından dışarıya aktarılır. Hava soğutma sistemleri işlemcilere ve ekran kartlarına doğrudan temas ederek soğutmayı daha iyi yaparlar. Fanlar ise bilgisayarın içine soğuk havayı alır ve ısıyı kasanın arkasından dışarıya atar. Bu soğutma sisteminin dezavantajı ise bilgisayara yük bindiğinde rahatsız edici derecede ses çıkarmalarıdır.

Sıvı Soğutma Sistemi: Bilgisayar soğutma sistemleri içindeki su soğutma sistemi radyatör, fan ve borulardan meydana gelir. Bu sistemin çeşitleri bulunmaktadır. Genel olarak çalışma prensibi ise içlerindeki suyun işlemciye temas etmesine dayanır. Isı işlemciden alınmakta ve suyun yardımıyla radyatöre iletilmektedir. Radyatörde soğuyan su soğutma amacıyla işlemciye gönderilir. Radyatörlerdeki fanlar da suyun soğutulmasında görev alır. Sıvı soğutma sistemlerinin kurulumu ve bakımının zor olması nedeniyle daha önce tercih edilmemekteydi. Ancak üreticiler tarafından kapalı devre sıvı bilgisayar soğutma sistemleri üretmesi nedeniyle daha kolay monte edilen paketler kullanılmaya başlanmıştır.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.