Modemler & Ağ Ürünleri

Sıralama seçin
Toplam 109 ürün görüntüleniyor.

Modemler bilgisayar ile genel ağ bağlantısın sağlayan, bilgisayarı uzak yerlerde olan bilgisayarlara erişimini sağlayan cihazlardır. Telefon hattı üzerinden sayısal veri transferi için kullanılırlar. Modemler veri gönderirken sayısal veriyi modülasyon denilen telefon hattına uyumlu sinyallere dönüştürürler. Veri alan modemler de yeniden analog işlemleri demodülasyon denilen sayısal veriye çevirir. Kablosuz modemler de sayısal verileri radyo sinyallerine dönüştürerek işlem yapar.

Modemler Nasıl Çalışır?

Modemlerin çalışma esası aldıkları verileri ses sinyallerine ya da ses sinyallerini verilere dönüştürme yoluyla veri taşımaya dayanır. Geniş ağ kurulumu varsa mutlaka bulunması gereken ağ elemanı modemlerdir. Ses bant modem bilinen modemlere iyi bir örnektir. Kişisel bilgisayardaki veriyi telefon hattındaki ses frekansı aralığına uygun şekilde elektriksel sinyallere dönüştürmektedir. Sinyaller telefon hatları üzerinden taşınarak, alçı modem yardımıyla yeniden dijital veri haline dönüştürülür.

Modem Çeşitleri

Modemlerin sınıflandırması genellikle birim zamanda gönderdikleri veri miktarıyla belirlenir. Bu veri miktarı ise (bit/s) bit bölü saniye olarak ölçülmektedir. Bunun dışında modemler baud ile ölçümü yapılan simge hızlarına (symbol rate) göre sınıflandırılabilir.

Dâhili Modemler (İnternal): Bu modemler bilgisayarın ana veri yoluna doğrudan monte edilebilirler. Bu yüzden daha aktif işlevleri olur. Çalışma sırasında cihazın seri portlarını meşgul etmezler. Çalışmaları yazılımsal COM Port üzerinden olur. Dâhili modemler PnP’ler dışında sabit seri port kullanmazlar. Bu nedenle üzerindeki Jumper ile ayarlanması gerekir. Dâhili modemlerin ses ayarları yazılım kontrolünde olur. Cihazın güç kaynağından da gücünü dâhili olarak sağlarlar.

Harici Modemler (External): Bu modemler bilgisayara kablo ile dışarıdan bağlanan modem türleridir. Harici modemler de (Ethernet ya da USB kablosu) telefon hattı ile modemin bilgisayar ile bağlantısını sağlayan kablonun takılacağı giriş çıkış yerleri ile modemin güç besleme girişi bulunmaktadır. Harici modemler görünüm olarak genellikle bir kutu şeklindedir. Modemlerin ön tarafında kullanıcılara durum hakkında bilgi veren ışıklar yer almaktadır.

Harici modemler arasında bulunan kablosuz modem kablo bağlantısına gerek kalmadan internet erişimini sağlar. Dizüstü bilgisayarlar, tabletler, cep telefonları kablosuz bağlantı özelliğine sahiptir. ADSL teknolojisi ise günümüzde en yaygın şekilde kullanılan modem teknolojisidir.

T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.